Malatya Gezilecek Yerler

Tarih : 14.05.2012 Pazartesi Saat : 20:11|Çıktı al

5 / 5 (1 Kişi)
Malatya Gezilecek Yerler

Malatya'ya gittiğinizde nerede gezeceğinize kolayca karar vermeniz için gezilecek yerleri sizler için sıraladık.

Bu makale 32.558 kez okunmuştur

Pütürge ilçesindeki Nemrut Dağı, Orduzu kasabasında (Bahçeşehir) bulunan Aslantepe Höyüğü, Eski Malatya'daki Malatya Kalesi, tarihi camiler, medreseler kentin başlıca kültürel ve tarihi varlığını temsil eder. Sultansuyu, Karakaya Barajı ve Levent Vadisi Malatya'nın görmeniz gereken doğal güzellikleridir.

2.150 m yüksekliğindeki Nemrut Dağı kent merkezinden 94 km uzaklıkta bulunur. Nemrut Dağı'nın zirvesinde bulunan arkeolojik kalıntılar sadece Türkiye için değil tüm insanlık için büyük öneme sahiptir. Malatya'daki iklim şartlarından dolayı Kasım ve Mayıs ayları arasındaki dönemde Nemrut'a gitmek mümkün olmadığı için yaz aylarında şehre gitmek Nemrut’u da rahatça gezmenize imkan tanır.
Ulu Cami, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, Melik Sunullah Camisi ve Eski Malatya Burçları Malatya'da bulunan diğer tarihi eserler arasındadır. Özellikle Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı ve Ulu Cami her yıl çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Bizanslılar tarafından inşa edilmiş olan Battalgazi Antik Kenti'ni de şehre gittiğinizde mutlaka gezmeniz önerilir.

Roma ve Bizans dönemlerinden kalma Eski Malatya Kalesi'ni, Selçuklular zamanından kalma Eski Arapgir Kalesi'ni ve Romalılar döneminden kalma Doğanşehir Kalesi'ni gezebilirsiniz.

İlde bulunan tarihi camilerin başlıcaları; Yeni Camii, Ulu Camii, Yusufziya Cami, Arapkir Ulu Camii ve Çarşı Camii'dir.

Malatya-Elazığ karayolu üzerinde bulunan Orduzu Pınarbaşı mesire yerini gezip temiz oksijen alabilir ve piknik yapabilirsiniz. Özellikle sıcak yaz aylarında Malatyalıların vazgeçilmez ve en çok tercih edilen piknik alanıdır.

Malatya'nın tarihi ve doğal güzelliği olan Akçadağ'da Türkiye'nin ünlü yarış atları yetiştirlmektedir.

Yolunuz Darende'ye düşerse bir doğa harikası olan Günpınar Şelalesi'ni mutlaka görmelisiniz. Şelaleyi görmek için yöreye her yıl birçok ziyaretçi gelmektedir.

Malatya'nın simgesi olan kayısı şehirle özdeşleşmiştir. Malatya'ya uğradığınızda mutlaka kayısının tadına bakmalı ve çeşitli kayısı ürünlerinden alabilirsiniz.

 

 • Malatya KayısısıMalatya Kayısısı

  Tarihi kaynaklara göre Türkistan, Orta Asya ve Batı Çin'i içerisine alan çok geniş bir bölgenin kayısının ana vatanı olduğu sanılmaktadır. Günümüzden 5000 yıl gibi çok uzun bir zaman önce kayısı bu bölgede bilinmekte ve tarımı yapılmaktaydı.…
 • Malatya - YeşilyurtMalatya - Yeşilyurt

  Doğu Anadolu Bölgesi'nde, Malatya İli'ne bağlı bir ilçe olan Yeşilyurt (eski adıyla çırmıktı), doğuda Malatya, batıda Akçadağ ve Doğanşehir, güneyde Adıyaman ve Çelikhan ilçesi, kuzeyde ise Malatya ile çevrilidir. Malatya'nın güney kesiminde yer alan…
 • Malatya - BeşkonaklarMalatya - Beşkonaklar

  Beşkonaklar, Malatya Şehir Merkezi'nde bulunan, Sinema caddesindedir.
 • Malatya - Nemrut DağıMalatya - Nemrut Dağı

  Doğu ve Batı Medeniyetlerinin, 2150 m. yükseklikte muhteşem bir piramitteki kesişme noktası, Dünyanın sekizinci harikası Nemrut, Yüksekliği on metreyi bulan büyüleyici heykelleri, metrelerce uzunluktaki kitabeleriyle, UNESCO Dünya Kültür Mirasında…
 • Malatya - Aslantepe HöyüğüMalatya - Aslantepe Höyüğü

  Aslantepe höyüğü Malatyanın yeşil ve şirin kasbası Orduzu Belediyesi sınırları içindedir.
 • Malatya - Battalgazi Ulu CamiiMalatya - Battalgazi Ulu Camii

  Anadolu’nun Türkleşmesi yaşanırken, bu gelişme sanat ve mimari alanında da devam etmiştir. Malatya Ulu Cami ;bu gelişmenin dışında kalarak İran’daki Büyük Selçuklu İmparatorluğu cami mimari geleneğini Anadolu’da temsil eden tek örnek olarak önem…
 • Malatya - Orduzu PınarbaşıMalatya - Orduzu Pınarbaşı

  Orduzu Pınarbaşı, Malatyanın merkezinde adı en çok bilinen mesire alanıdır.
 • Malatya - Sürgü TakazMalatya - Sürgü Takaz

  Doğanşehir İlçesi' nin, Sürgü Kasabası'nda kaynak sularının çıktığı Sürgü Vadisinde yer alır.
 • Malatya - Somuncu BabaMalatya - Somuncu Baba

  Somuncu Baba türbesi, Malatya iline bağlı olan Darende ilçesinde yer almaktadır.
 • Malatya - Günpınar ŞelalesiMalatya - Günpınar Şelalesi

  Malatya'nın Darende ilçesinde bulunan Günpınar Şelalesi, hem yüksekten düşen sularının görkemiyle hem de çevresini saran ağaçlarıyla doğanın en benzersiz yüzleri arasındadır.
Etiketler :

malatyaYorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.
 • 0 -

  02 Ağustos 2013, Cuma 00:58

İlgili Foto Galeriler
İlgili Video Galeriler

Bu Makaleler de İlginizi Çekebilir

Malatya ana sayfa