Kırşehir Gezilecek Yerler

Tarih : 14.05.2012 Pazartesi Saat : 17:35|Çıktı al

5 / 5 (1 Kişi)
Kırşehir Gezilecek Yerler

Kırşehir'e gittiğinizde nerede gezeceğinize kolayca karar vermeniz için gezilecek yerleri sizler için sıraladık.

Bu makale 7.316 kez okunmuştur

Yüzlerce senedir birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Kırşehir'in tarihinin Tunç Dönemine dayandığı tahmin edilmektedir. Şehir termal alanları ile ön plandadır. Sadece termal tesisleri ile değil yeraltı şehirleri ve tarihi eserleri ile de dikkat çekmektedir.

Yapılan araştırmalar ve çalışmalar sonucu Hitit dönemine eserler bulunan Hashöyük şehir merkezine yaklaşık 35 km mesafededir. İl merkezinde bulunan Kalehöyük'ün M.Ö. dönemlerde kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Milattan önce 400lü yıllarda kurulduğu bilinen Mucur Yeraltı Şehri, Mucur ilçesinde yer almaktadır. Yerden 8 m aşağıda olan şehrin kırk iki tane odası vardır. Dulkadirli İnli Murat Yeraltı Şehri'nin, Milattan sonra V. yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. İçi on oda ve üç ana mekandan oluşmaktadır. Kırşehir merkeze ise yaklaşık 60 km mesafededir.

Cacabey Medresesi 1272 yılında inşaa edilmiş minaresi gözlem evi olarak kullanımıştır. Bugün cami olarak kullanılıyor. Ahi Evran Türbesi de Cacabey Medresesi gibi il merkezindedir. 1482 yılında yaptılımıştır.

Şehir merkezinde bulunan Melik Gazi Kümbeti'nin on üçüncü yy. da yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Kümbetin hemen yanında bulunan Lala Camii'nin yine bu dönemde inşaa edildiği ve darpane olarak kullanıldığı öne sürülmektedir. Melik Gazi Kümbeti'nin haricinde Fatma Hatun ve Kalender Baba kümbetleri de Kırşehirdedir.

Hitit döneminde inşaa edilen ve Bizans döneminde kullanılan Kuş Kalesi dikkat çekmektedir.Kırşehir'in en büyük kaleleri arasında olan Keçi Kalesi'nin Bizanslılar tarafından yaptırıldığı bilinmektedir.

Terme Termal Turizm Merkezi Kırşehirin gözde termal tesisidir. Kalp ve kan dolaşımı, kadın hastalıkları, sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme, romatizma gibi rahatsızlıkları tedavi edici etkisi bulunmaktadır. 
 

 

 • Kırşehir - Japon BahçesiKırşehir - Japon Bahçesi

  Anadolu'nun kalbinde yer alıyor Kırşehir. Milliyetçiliğiyle tanınan bir ilimiz. Pek çoğunun bilmediği bir yönü daha var. O da Japonya dışındaki yüz ölçüm açısından en büyük Japon Bahçesi’ne sahip olması.
 • Kırşehir - Seyfe GölüKırşehir - Seyfe Gölü

  Seyfe Gölü, Çiçek dağı dağlık alanı ile Kırşehir kütlesi arasındaki çöküntü alanının bir bölümünde oluşmuştur.
 • Kırşehir - Kuş KalesiKırşehir - Kuş Kalesi

  Kaman yakınındaki Kuş Kalesi'nin Hititler Döneminde yaptırıldığı ve Bizans Dönemi'nin sonuna kadar kullanıldığı tahmin edilmektedir.
 • Kırşehir - Ahi Evran Camii ve TürbesiKırşehir - Ahi Evran Camii ve Türbesi

  Kırşehir, Ahi Evran Mahallesi’nde bulunan Ahi Evran Türbesi cami ile birlikte XIV.yüzyılda yapılmıştır. Seydi Beyoğlu Emir Hasan Bey 1450’de türbenin önüne bir bina eklemiştir.
 • Kırşehir - Melik Gazi TürbesiKırşehir - Melik Gazi Türbesi

  Kırşehir il merkezinde Cacabey Camisi’nin doğusunda, lale Camisi’nin de arkasında bulunan Melik Gazi Kümbeti, Mengücek oğullarından Muzafirüddin Behram Şah adına eşi tarafından 1240-1250 yıllarında yaptırılmıştır.
 • Kırşehir - Hirfanlı BarajıKırşehir - Hirfanlı Barajı

  Hirfanlı Barajı, Kırşehir'de, Kırşehir ile Şereflikoçhisar arasında, Kızılırmak üzerinde 1953-1959 yılları arasında inşa edilmiş kurulmuş olan, enerji üretimi ve taşkın kontrolü amaçlı bir barajdır.
Etiketler :

kırşehir

Kullanıcı yorumları

Henüz yorum yapılmamış.


Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.
İlgili Foto Galeriler
İlgili Video Galeriler

Bu Makaleler de İlginizi Çekebilir

Kırşehir ana sayfa
Kırşehir