Kayseri Gezilecek Yerler

Tarih : 14.05.2012 Pazartesi Saat : 15:48|Çıktı al

3 / 5 (2 Kişi)
Kayseri Gezilecek Yerler

Kayseri'ye gittiğinizde nerede gezeceğinize kolayca karar vermeniz için gezilecek yerleri sizler için sıraladık.

Bu makale 10.443 kez okunmuştur

Köklü bir tarihi geçmişe sahip olan Kayseri, tarihi boyunca Anadolunun önemli merkezlerinden biri olmuştur. Günümüzde de geniş caddeleri, gelişmiş sanayisi ve hızla göç alan bir il konumuna gelmiştir.

Kayseri il merkezinde bulunan Kayseri Kalesi, doğu batı yönlü uzanmıştır ve oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Kale iç ve dış kale olmak üzere ikiye ayrılmıştır. İç kalenin dış kale ile bir bağlantısı yoktur. İçerisinde gezebileceğiniz bir çarşı kuruludur.

Kayseri Arkeoloji Müzesi, Kayseri'de gezebileceğeniz yerlerdendir. İl merkezinde bulunan müze, 1969 yılında hizmete açılmıştır. Eski tunç çağından, Bizans dönemine kadar bir çok eser sergilenmektedir. Ayrıca Etnografya Müzesi, Atatürk Evi Müzesi, Mimar Sinan ve Kent Müzesi görmeniz gereken tarihi mekanlardır.

Şehir merkezinde bir çok tarihi cami de bulunur. Ulu camii, Güllük, Kurşunlu, Han ve Kale camileri en önemlilerindendir.

Kayserinin Yahyalı ilçesine 55 km. uzaklıktaki Kapuzlu Şelalesi görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. İçerisnde 7 adet şelale barındıran bu doğa harikası dünyanın en yüksek ikinci şelalesi olarak bilinmektedir. Çevresinde ise temiz oksijen alabileceğiniz piknik yerleri mevcuttur.

Türkiye'nin en önemli kuş cennetlerinden olan Sultan sazlığı Kayseri'ye 70 km. mesafedeki Develi ovasında bulunmaktadır. Bu sazlıkta ülkemizde nadir bulunan Flamingo türlerinin yanı sıra 251 değişik türde kuş barınmaktadır. Kuş gözlemcilerinin ziyaret etmesini tavsiye ederiz.

Son yıllarda gelişen kış turizmiyle Erciyes dağı şehrin önemli simgelerindendir. Dağcılık ve kayak için elverişli olan pist ve kulvarların olduğu Erciyes’te modern konaklama yerleri bulunmaktadır. 24 saat hizmet veren bu tesislere ulaşım yolları sürekli açık tutulmaktadır.

 

 

 • Kayseri KalesiKayseri Kalesi

  Kayseri tarihin her döneminde önemini korumuş, coğrafi ve stratejik konumu itibariyle büyük akınlara ve işgallere maruz kalmış bir şehirdir.
 • Kayseri - Gesi BağlarıKayseri - Gesi Bağları

  Kayseri'ye 18 km. uzaklıkta olan Gesi bağ ve bahçelerinin güzelliği, zümrüt gibi yeşil ağaçları, temiz havası ve sularının bolluğu ile tanınır.
 • Kayseri - Kapuzbaşı Takım ŞelaleleriKayseri - Kapuzbaşı Takım Şelaleleri

  Kapuzbaşı şelaleleri 500 m2’lik bir alan içerisinde 7 adet şelaleden ibaret doğa çatlağından, kayalar arasından fışkıran, 30-76 m. yüksekliklerden çok büyük su debisi ile dökülen, ayrıca yaz ve kış aylarında devamlı surette akan kaynak şelaleleridir.…
 • Kayseri - Erciyes DağıKayseri - Erciyes Dağı

  Türkiye’nin en yüksek dağlarından olan Erciyes Dağı, 3.917 m. yüksekliği, bulutları delen zirvesi, tepesinden eksik olmayan karı ve insana ilahî duygular veren azametiyle Kayseri’nin sembolüdür.
 • Kayseri - Sultan SazlığıKayseri - Sultan Sazlığı

  Sultan Sazlığı Milli Parkı Develi – Yahyalı – Yeşilhisar İlçelerinin oluşturduğu üçgen içerisinde yer almakta olup; Develi ilçesine 35 Km., Yahyalı İlçesine 24 Km., Yeşilhisar İlçesine 18 Km. uzaklıkta olup Kayseri’ye 90 Km.…
Etiketler :

kayseri

Kullanıcı yorumları

Henüz yorum yapılmamış.


Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.
İlgili Foto Galeriler
İlgili Video Galeriler

Bu Makaleler de İlginizi Çekebilir

Kayseri ana sayfa