Karabük Gezilecek Yerler

Tarih : 15.05.2012 Salı Saat : 13:33|Çıktı al

3 / 5 (1 Kişi)
Karabük Gezilecek Yerler

Karabük'e gittiğinizde nerede gezeceğinize kolayca karar vermeniz için gezilecek yerleri sizler için sıraladık.

Bu makale 5.930 kez okunmuştur

Karabük tarihi ilk çağa kadar gitmektedir. Cumhuriyet ile beraber var olan Karabük bir çok esere ev sahipliği yapmaktadır. Sanayileşme yolunda ilk adım Atatürk'ün isteği üzerine Karabük'te atılmıştır ve ilk demir çelik fabrikası Karabük'te kurulmuştur.

Yenice ilçesi şehir merkezine yaklaşık 35 km uzaklıktadır. Yerleşim ve yaşam Selçuklular ile başlamıştır. İlçenin diğer öne çıkan alanı Yenice Ormanlarıdır. Bu ormalarda tarihi boylarda ve kalınlıklarda çeşitli ağaç türleri bulunmaktadır. Ormanların bazıları Tabiat Alanı ilan edilmiştir.
Dört medeniyeti içinde barındırmış ve Antik Kentlerin kalıntılarının bulunduğu Eskipazar ileçsi ise Karabük'e yaklaşık 35 km mesafededir. İlçede ayrıca Hitit zamanından kalma tümülüs ve epeyi kaya mezarı vardır. Asar Kalesi'de Eskipazar'dadır.
Mimarisi ile göz dolduran Eski Türk Evlerini sınırları içine alan Safranbolu Unesco'nun Dünya Miras Listesi'ndedir. Bunu sağlayan ise Safranbolu'nun bin iki yüzden fazla tarihi ve kültürel eseri meraklıları ile buluşturmasıdır. Safranbolu, kent olarak en iyi korunan yerlerdin birisidir. İki binden fazla Safranbolu Evi mevcuttur.


Şehrin merkezinde çarşıda bulunan Cinci Hanı görkemli bir yapıttır. Han olarak şehirde; Pamukçu Hanı, Tuzcu Hanı ve Katırcı Hanı yer almaktadır.


Karabük'te bir çok hamam vardır; Bizanslılar zamanından kaldığı bilinen Eski Hamam, Cinci Hanının bulunduğu yerdeki Cinci Hamamı, 1850li yıllarda yaptırıldığı tahmin edilen ve Safranbolu'da bulunan Yazıköy Hamamı ve de Osmanlı zamanından kaldığı bilinen Bulak Hamamı.


Safranbolu'daki bulunan Konarı Köyüne yakın Eflani Çayı üzerindeki Taş Köprü'nün inşa tarihi bilinmemektedir. Yine Safranbolu'da bulunan Tokatlı Köprüsü'nün ise XVIII. yy da yapıldığı tahmin edilmektedir.


Köprülü Mehmet Paşa Cami, Hidayetullah Cami, Taş Minare Cami, Eflani İlçesi Küre-i Hadit Cami, Dağdelen Cami, İzzet Mehmet Paşa Cami, Akçasu Cami, Ulu Cami (Eski St. Stefanos Kilisesi), Gazi Süleymen Paşa Cami bilinen ünlü camilerindendir.


Türkiye'nin dördüncü en uzun mağarası Karabük'te yer alan Bulak Mağarasıdır. Uzunluğu 6 km geçmektedir. İçindeki gölet ve nehirlerle dikkat çekmektedir. Ayrıca, Safranbolu'da Hızar Mağarası bulunmaktadır.


Müzeleri arasında; Karabük Kardemir Demir Çelik Müzesi, Ahmet Demirezen Yemenicilik Müzesi, Kaymakamlar Müzesi'ni sayabiliriz.

 

 

 • Karabük - SafranboluKarabük - Safranbolu
  01 Mayıs 2012 Salı 18:06
  Safranbolu, Karabük ilinin en büyük ve gelişmiş ilçesidir. Konumu Ankara'nın 220 km kuzeyinde ve Karadeniz'in 90 km güneyindedir. Karabük ilçe merkezinin de 8 km kuzeyinde bulunmaktadır. Safranbolu şehir merkezi ile Karabük il merkezi…
 • Karabük - Hıdırlık TepesiKarabük - Hıdırlık Tepesi
  01 Mayıs 2012 Salı 17:22
  Mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisi Hıdırlık Tepesi. Buradan hiç bir evin diğerinin görüşünü kısıtlamadığını ve ne kadar düzenli bir şekilde konumlandırıldığını görebilirsiniz.
 • Karabük - Tokatlı KanyonuKarabük - Tokatlı Kanyonu
  01 Mayıs 2012 Salı 17:00
  Hızar çayı'nın yatağındaki Kireç taşı tabakaları binlerce yılda aşındırması sonucunda oluşmuştur. Safranbolu ilçe hudutları içerisinde üç ayrı kanyon bulunmakta olup bunların içerisinde en ilgi çekici olanıdır.
 • Karabük - Bulak MağarasıKarabük - Bulak Mağarası
  01 Mayıs 2012 Salı 16:37
  Karabük ilinin Safranbolu ilçesinde bulunan Bulak Mağarası Türkiye'nin en önemli mağaralarından biridir.
 • Karabük - UluyaylaKarabük - Uluyayla
  01 Mayıs 2012 Salı 16:28
  Karabük ve Bartın İlleri sınırının kuzey kısmında bulunan yaklaşık 1100 metre rakımlı, doğa harikası bir yayla.
 • Karabük - Saat KulesiKarabük - Saat Kulesi
  01 Mayıs 2012 Salı 16:16
  Karabük Safranbolu ilçesinde şehre hakim bir yerde ve her taraftan görülebilecek yerde bulunan Saat Kulesi’ni Sultan III.Selim döneminde Sadrazamlık yapan, Safranbolulu Sadrazam İzzet Mehmet Paşa 1797 yılında yaptırmıştır.
 • Karabük - İncekaya Su KemeriKarabük - İncekaya Su Kemeri
  01 Mayıs 2012 Salı 16:07
  Karabük'ün güzelliklerinin küçük bir parçasını oluşturan İncekaya Su Kemeri, Sultan lll. Selim'in Sadrazamı İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır.
 • Karabük - Yörük KöyüKarabük - Yörük Köyü
  01 Mayıs 2012 Salı 14:43
  Safranbolu'nun minik bir modeli olan Yörük Köyü, 1997'de koruma altına alınıp turizme açıldı. Her tarafı kültür varlığı olarak tescillenen eserlerle dolu bir yer.
Etiketler :

karabük

Kullanıcı yorumları

Henüz yorum yapılmamış.


Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.
İlgili Foto Galeriler
İlgili Video Galeriler

Bu Makaleler de İlginizi Çekebilir

Karabük ana sayfa
Karabük