Bolu Gölcük

Tarih : 05.05.2012 Cumartesi Saat : 16:21|Çıktı al

5 / 5 (1 Kişi)
Bolu Gölcük

Her mevsim ayrı güzelliğe bürünen aladağlar eteğindeki göllerden biri de gölcük.Göknar cinsi çam ormanının ortasında yüzük taşı gibi parıldayan göl, her mevsim bir başka hoş...

Bu makale 862 kez okunmuştur

Günübirlik veya hafta sonu şehir atmosferinden çarçabuk kurtulmak, bölgesel yemeklerle damak zevkini yaşamak, tertemiz havada yürüyüş yapıp, görsel güzellikleri doyasıya seyretmek isteyenler bolu gölcük'e kesinlikle uğramalı.

Yaz aylarında yemyeşil çimenlerin arasında yürüyüş yapmanın zevkini en iyi çıkarabileceğiniz gölcük'te, kışın bembeyaz karlar altında pastoral güzellikler sizi bekliyor. Gölcük, günübirlik piknikçilerin yanısıra, şifalı suya sahip termal kaplıcaları ve turistik dinlenme tesisleriyle de ilgi çekiyor.

İlginç Yerler

Başta istanbul, ankara ve bolu'dan gelen doğaseverlerin bozulmamış bitki dokusuyla başbaşa kaldıkları göl etrafında dolaşıp piknik yaptıkları gölcük, milli park alanı içerisinde bulunuyor.

Gölcük esasında suni bir gölet. göl yözeyi 45 bin metre kare. Çevresi ise 1320 metre. Deniz düzeyinden 950 metre yükseklikte. Göl kıyısında yer alan iki yapıdan biri estetik mimarisi ile orman bakanlığı'nın misafirhanesi, diğeri ise herkesin yararlanabileceği kır gazinosu.

Çevrede piknik masaları, ocaklar, çeşmeler, otopark, tuvalet, büfe ve mescit var. Yaz aylarında gölde kiralık can yelekli sandalla gezi yapanlar, beraberlerinde getirdikleri müzik aletleriyle şarkılar söyleyip, keyifli piknikler yapıyor. Fotoğraf severler ise, her saat ayrı ışık efektleri ile renk değiştiren doğanın fotoğraflarını çekmeyi de ihmal etmiyorlar.

Abant gölü'nün aksine gölcük'te özel durumlar haricinde göl etrafında araçla turlama imkanı yok. Bu sebeple hava oldukça temiz ve sessiz. Yürüyüşünüzü etkilecek hiçbir yan etki bulunmuyor. İlkbaharda göl yüzeyinde nilüfer çiçekleri açarken, bölge kuş ve kurbağa sesleriyle şenleniyor.

Bir nevi oksijen tedavisi gören havası bölgedeki şifalı suları ve eşsiz bitki örtüsü ile, şehir stresinden, görsel kirlenmeden uzak, doğa ile başbaşa kalabileceğiniz bir yer gölcük. Buraya tem otoyolu ile rahat ve kısa bir yolculukla ulaşabirsiniz. Yaz ve kış aylarındaki durumunu gösterdiğimiz gölcük'e gideceğiniz vakti siz seçin. Seçiminiz şifalı sulardan yanaysa, kaplıcalar gölcük'e gelirken karacasu mevkiinde yer alıyor.
 

Kullanıcı yorumları

Henüz yorum yapılmamış.


Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.
İlgili Foto Galeriler
İlgili Video Galeriler

Bu Makaleler de İlginizi Çekebilir

Bolu ana sayfa