Saklı Cennet Karagöl

Tarih : 08.02.2011 Salı Saat : 11:47|Çıktı al

4 / 5 (1 Kişi)
Saklı Cennet Karagöl

Artvin´in Borçka ilçesi sınırlarında yer alan Karagöl ile çevresindeki vadiler ve yaylalarda sonbaharda ortaya çıkan renk cümbüşü ziyaretçileri adeta büyülüyor.

Bu makale 1.171 kez okunmuştur

Artvin´in Borcka ilçesinde yer alan ve doğal yapısı büyük oranda korunmuş, bazıları endemik çok sayıda bitki türüne ev sahipliği yapan Karagöl, her mevsim ayrı bir güzellik sunuyor. Karagöl ve çevresindeki yaylaları yılda yaklaşık 27 bin turist ziyaret ediyor.
 

Artvin´in Borçka ilçesi sınırlarında yer alan Karagöl ile çevresindeki vadiler ve yaylalarda sonbaharda ortaya çıkan renk cümbüşü ziyaretçileri adeta büyülüyor.
 

Türkiye´nin saklı cennetlerinden biri olarak gösterilen Karagöl, yöredeki diğer bazı göller gibi 1800´lü yılların başında meydana gelen heyelanda küçük bir derenin önünün toprak kütlesiyle kapanması sonucu oluştu.
 

İlçe merkezine 27 kilometre mesafedeki göle, Muratlı Barajı´nın kıyısından geçen karayolu, ardından da Camili köyü yolu güzergahı takip edilerek gidiliyor. Gölün çevresi sık ormanlarla çevrili. Bazıları endemik bitki türlerinin bulunduğu yörede metrekareye 3-4 çiçek çeşidi düşüyor. Karagöl ile çevresindeki vadiler ve yaylalarda sonbaharda ortaya çıkan renk cümbüşü ise ziyaretçileri adeta büyülüyor.
 

Son 30 yıldır alüvyon tehdidinin yanı sıra sel ve heyelan nedeniyle dolma tehlikesiyle karşı karşıya olsa da, Karagöl, çevresindeki doğal alanlarla her mevsim turistlerin ilgisini çekiyor. Yazın yeşilin binbir tonunu barındıran, sonbaharda ise sarı, kırmızı ve kahverenginin ağırlıklı olduğu renk cümbüşüne dönüşen Karagöl, her mevsim ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Gölün yakınında, üzerleri yosunla kaplı kayaların arasından süzülen dereler ile zirveleri karla kaplı, kışın habercisi kabul edilen ´´vargit´´ çiçeklerinin açtığı yaylalar da bu güzelliği pekiştiriyor. Özellikle şehrin ve iş yaşantısının stresinden uzaklaşıp doğayla baş başa vakit geçirmek isteyenler ile fotoğraf tutkunları yöreye akın ediyor.

Etiketler :

artvin, borkça, karagöl

Kullanıcı yorumları

Henüz yorum yapılmamış.


Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.
İlgili Foto Galeriler
İlgili Video Galeriler

Bu Makaleler de İlginizi Çekebilir

Turizm Trendleri ana sayfa