2012'de İstanbul'da Yapılan Yenilikler

Tarih : 28.12.2012 Cuma Saat : 16:00|Çıktı al

5 / 5 (1 Kişi)
2012de İstanbulda Yapılan Yenilikler

Medeniyetlerin beşiği İstanbul, 2012 yılı içerisinde de pek çok yenilik ve `ilk`i yaşadı.

Bu makale 1.801 kez okunmuştur

Son demlerini yaşadığımız 2012 yılı içerisinde, İstanbul pek çok yenilik ve ilk`i birlikte yaşadı.

Tarihin en nadide tanıklarından biri olan bu büyük kent, 2012 yılı süresince pek çok yeni yatırım kazandı ve çok önemli değişikliklere sahne oldu.

İşte 2012`nin İstanbul`a kattıkları ve İstanbul`un 2012`ye kazandırdıklarından bazıları:

Anadolu Yakası`nın ilk metrosu İstanbulluların hizmetine açıldıAnadolu Yakası`ndaki İstanbulluların hasretle beklediği metro, 7 yıl gibi bir çalışma süreci sonucu Ağustos ayında gerçekleştirilen açılış töreni ile hizmete girdi. Makinist olmaksızın, teknolojik altyapı ile kumanda merkezinden idare edilen trenler, İstanbul trafiğini önemli ölçüde rahatlattı ve vatandaşlar için büyük zaman kazancı sağladı.
 

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü bakım onarım çalışmaları tamamlandı


 

Son onarım çalışması bundan 10 yıl önce gerçekleştirilmiş olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, İstanbul halkının güvenliği için bakım ve onarımdan geçirildi. Başlangıçta 3 ay sürmesi öngörülen çalışmalar, planlanan süreden neredeyse bir ay erken bitirildi.
 

İstanbul üçüncü köprüsüne kavuşuyor
 İstanbul trafiğini büyük ölçüde rahatlatması beklenen üçüncü köprü için ilk somut adımlar atıldı. 2013 Mart`ında temeli atılacak köprüyle ilgili ihale süreci tamamlandı ve köprünün 36 ayda tamamlanması için süre başlatıldı.

Köprü, üzerinde raylı sistem bulunduran dünyanın en uzun asma köprüsü olma özelliği ile Dünya`da da bir ilk olacak.
 

Tarihi Sultanahmet Meydanı yenileniyorİstanbul tarihini en güzel yansıtan mekanlardan biri olan Sultanahmet Meydanı, büyük bir proje ise yeni çehresine kavuşturuluyor.

Bin 500 yıllık Yerebatan Sarnıcı’nın korunması amacıyla gerçekleştirilen proje ile Sultanahmet, hem vatandaşların hem de turistlerin ihtiyaçlarına cevap verecek bir şehir merkezi haline getiriliyor.
 

Haliç`e can suyu verildi
 
Yıllardır temizlenmesi için mücadele verilen Haliç’te tarihi bir proje hayata geçti. Sarıyer’den tünel ve Kağıthane Deresi aracılığıyla Haliç’e su getirilmesini sağlayan düzeneğin, Haliç`i tekrar `Altın Boynuz` olduğu günlere döndürmesi, İstanbul için büyük bir devrim oldu.

3. Havalimanı yolda
 
Uzun süredir beklenen ve Türkiye`nin en büyük projelerinden biri olan İstanbul`a üçüncü havalimanı inşaatında lokasyon kesinleşti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul`a kurulacak 3`üncü havalimanının Karadeniz kıyısındaki Yeniköy ve Akpınar köyleri arasındaki eski maden ocaklarının bulunduğu yere yapılacağını açıkladı. Havalimanı yapıldığında dünyanın en büyük projelerinden biri olacak.

İstanbul Boğazı`nda `tekne park` dönemi
 
İstanbul`a deniz kenti kimliğini yeniden kazandırmak ve deniz turizmini canlandırmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Tekne Park Projesi, hayata geçirildi. İstanbul koylarındaki deniz araçlarının düzensiz parklanma sorununa modern bir çözüm getiren tekne parklar ile İstanbul Boğazı`nın doğal dokusu da korunuyor.

İETT`den bir ilk
 
2012`nin Eylül ayında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) toplu taşımayı rahatlatmak ve arttırmak için planladığı "Toplu Taşıma Yolu" uygulamasına başlandı.

Günde yaklaşık 17.000 kişinin geçiyor olduğu "Bus Line" isimli uygulama ile araç sahiplerinin toplu taşımayı seçmesinden dolayı yıllık 650.000 litre yakıt tasarrufu ile karbondioksit salınımında 1500 ton azalma olacağı hesaplanıyor.

Kaynak: istanbulajansi.com

Kullanıcı yorumları

Henüz yorum yapılmamış.


Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.
İlgili Foto Galeriler
İlgili Video Galeriler

Bu Makaleler de İlginizi Çekebilir

Turizm Trendleri ana sayfa