Ayda 500 Dolara Yaşanacak Ülkeler

Tarih : 10.09.2012 Pazartesi Saat : 16:18|Çıktı al

4 / 5 (3 Kişi)
Ayda 500 Dolara Yaşanacak Ülkeler

Büyük şehirlerden, kalabalık sokaklardan, yüksek kiralardan ve ev kredilerinden bıktınız mı? Dünya da bu sıkıntıları yaşamadan çok daha ucuza yaşayacağınız yerler de var. Bu ucuz yerler aynı zamanda çok egzotik ülkelerdir. Hayallerinizi gerçekleştirip cennet gibi diyarlara gitmek için daha ne bekliyorsunuz. Ömür boyu olmasa da 1-2 yıllığına kendinizi deşarj edin.

Bu makale 40.244 kez okunmuştur

 

 

Ucuz ülkeleri ararken 2 basit kural vardır. İlk olarak, ucuza gidebileceğiniz bir yer bulduğunuzda, burada yaşam şartlarının da ucuz olduğunu fark edeceksiniz. İkincisi ise, nerede olursanız olun, büyük şehirlerden ne kadar uzak olursanız yaşam şartları o kadar ucuz olur.


Ucuz çok göreceli bir kavramdır tabi. Size göre ucuz olan dünyanın diğer bir ucundaki için çok pahalı olabilir. Ucuz’dan kastınızın günce birkaç dolar, euro veya tl harcamaksa, Asya ve Orta Amerika’daki bu ülkeler ilginizi çekebilir.

TAYLAND

Tayland’a hiç gittiniz mi? 1 kutu kolaya yarım dolar verdiğinizi de hatırlamışsınızdır. Kendi yaşadığınız yerde bunun iki katı olduğunu da fark etmişsinizdir. Peki bunu bir tatilde gibi değil de günlük ödeme düzeniniz haline getirmeye ne dersiniz. Cevaplarınız hep evetse, Tayland’a taşınmak için daha ne bekliyorsunuz.

Hayat kısa ve kimse sizi en iyi arkadaşınız olan bilgisayarınızla ofiste durasınız diye zorlamıyor. Kumsalları, güneşin en parlak halini ve mükemmel yemekleri düşünün ve bunların hepsine ayda sadece 500 dolara ulaşabileceğinizin farkına varın


Bu paraya tabi plajda bir devremülk alamazsınız ama Chang Mai kadar güzel ucuz kalacak yerler bulabilirsiniz. Aylığı 30 dolara ev kiralayabilirsiniz. Sahile daha yakın olan yerlerde bu fiyat 90 dolara kadar çıkabiliyor.

Evde yemek yapmak çok uygun çünkü, meyve sebzeler ve et bütçeye göre sınıflandırılmış. Yemek yapmayacak kadar tembelseniz, sokaktaki Tai yemeklerinden satınalabilirsiniz. Sürekli dışarıda yeseniz bile ayda 200 doları geçmez ve size hala parti ve diğer eğlenceler için kullanabileceğiniz bir 200 dolar daha kalıyor.

KAMBOÇYA

Kamboçya tarihini düşündüğünüzde, kanlı Pol Pot rejimi ve fakirlik yüzünden kimse buraya cennet demeye cesaret edemez ama konu ekonomik şartlar olunca Kamboçya Tayland ile yarışabilir. Komşusu Tayland kadar güzel plajları olmasa da, her şey plaj da değildir zaten. Ülkenin başkentinde ayda 500 dolardan aşağı bir tutara yaşayabilirsiniz.

Ülkede yaşamaya başlayan yabancıların sayısı arttıkça, konaklama ücretleri artmaya başladı. Aylık 200 doların aşağısında yer bulmak neredeyse imkansız, ama bu ücreti evi başkalarıyla paylaşarak aza indirebilirsiniz.


Ger kalan 300 dolarla, ülkede çok rahat idare edebilirsiniz. Yemek fiyatları Tayland’daki gibi veya bazen daha ucuzdur. Restoranlarda yemek size 2 dolara patlarken, sokaktaki satıcılardan yemek bütçenizi hiç zorlamayacaktır. Ulaşımı da Tuk Tuk’la yapmak bütçenize yardımcı olacaktır.

Kamboçyanın başkenti Phnom Penh de ne McDonalds ne de Starbucks var ve sizin için hayat değiştiren bir tecrübe olacaktır. Kamboçyalılar çok fakir ama alçak gönüllü insanlardır bu yüzden saygılı olun kendilerine. Birkaç Kamboçyalı tanıdıktan sonra, geçmişlerini ve yaşamlarını daha iyi anlayabilirsiniz. İngilizce öğretebilir veya sosyal sorumluluk projelerine katılarak çevrenizi daha da iyileştirmeye gönüllü olursunuz. Bu şartları Vietnam ve Laos’ta da bulabilirsiniz.

FİLİPİNLER

Yaşamanın 500 dolardan daha az mal olacağı diğer bir egzotik ülke de Filipinler. Büyük şehirlerden uzak durun kuralına uymak gerektiği için Manila ilk tercihiniz olmamalı. Çünkü kira ücretleri ayda 365 dolardan başlıyor. Ama Filipinlerdeki en gelişmiş şehirlerden biri olan Cebu’ya giderseniz, kumsalları, golf korsları ve avmleri ile, ayda 150 dolara kalabilirsiniz. Diğer şehirlerde ise 40 dolara kadar kira bulabilirsiniz.

Yemek de oldukça ucuzdur. Ayda 200 dolara yemek ihtiyaçlarınızı eksiksiz karşılamanızın yanında alkol ve sigara gibi ürünleri de alabilirsiniz.

KOSTA RIKA

Kosta Rika’da yaşayabilmek için birkaç dolar yeterlidir. Ve Kosta Rika’da yaşamaya çalışmak çok da güzeldir. 12 farklı iklim bölgesi var ve vahşi yaşamı çok geniştir. Genel hava sıcak tropiktir ve yerlileri oldukça arkadaş canlısıdır.

San Jose’deki fiyatlar düşüktür. Eşya ve servislerin fiyatı dünyadaki bütün ülkelerden daha ucuzdur. 500 dolara rahatlıkla yaşanabilecek bir yerdir.

San Jose’den uzaklaştıkça fiyatlar daha da düşer. Kasabanın 75 kmlik çevresinde ayda 250 dolara kalacak bir daire ayarlayabilirsiniz.


4-5 dolara restoranda tatlı dahil çok güzel yemekler yiyebilirsiniz. Bir kilo muzu yarım dolara alabilirsiniz. Yine sokaktaki seyyar satıcılardan çok daha ucuza yemek alabilirsiniz. Süpermarket fiyatları pazar gibi satış yerlerinden daha yüksek olabilmektedir.

Kosta Rika’dayken, sörf becerileri edinebilir veya geliştirebilirsiniz. Sahil şeridi bunun için çok uygundur. Çok tembel biri değilseniz, İspanyolca öğrenebilirsiniz. Dersler çok ucuzdur.
Kosta Rika’ya taşınmayı ciddi ciddi düşünüyorsanız, Erin Van Rheenen’in yazdığı “Living Abroad in Costa Rica” adlı kitabı okumanızı tavsiye ederiz. Kendisi orda yaşamış ve bütün tecrübelerini kitaba dökmüştür. Ülkenin tarihi ve kültürel özelliklerini öğrenmeniz için iyi bir kaynak olacaktır.


BELİZE


Kişisel cennet hayalinizin en ucuz halini Orta Amerika’nın en güzel ülkelerinden biri olan Belize’de bulabilirsiniz. Sapsarı kumsallar, tropik bir iklim, farklı vahşi yaşam hepsi Belize’de mevcut. Ülkenin resmi dili İngilizce. Bu işleri daha da kolaylaştırır değil mi?

Dalış ve şnorkel için ideal bir ülkedir. Beliz Set Resifi 127 açık adaya ev sahipliği yapar. Çok iyi muhafaza edilmiş deniz yaşam alanı bulabilirsiniz burada.

Yaşam şartları Kosta Rika’dakine benziyor. Cayo bölgesindeki büyük bir eve, ayda 300 dolar ödeyebilirsiniz. Ama 2 arkadaşınızla kirayı paylaşırsanız ayda 100 dolara sarayda yaşar gibi olursunuz.

Market alışverişi de pazarlardan olursa ucuza gelir. İthal mallar 50% daha pahalı olur bu yüzden alışverişinizi süpermarketlerden yapmamaya özen gösterin.


Bavulunuzu hazırlamadan önce, ülkenin kuru ve yağışlı mevsimlerini önceden bilin. Yağışlar mayısta başlayıp ekime kadar devam eder. Sürekli yağmur yağa ve hortumlar olabilir. İstediğiniz güneşse, Kasım ve Nisan ayları arasında gidin.

Dünya değişiyor ve bu ucuz yerler ilerde bu kadar ucuz olmayabilir. Bu yüzden çok geç olmadan buraları ziyaret edin.

Ayrıca şunu unutmayın ki hayattaki en güzel şeyler bedavadır. Yurtdışında ayda 500 dolara yaşamak tabiî ki büyük bir olay ama, tanıştığınız insanlar, edindiğiniz arkadaşlıklar, tecrübeler, göreceğiniz yerler ve tadına bakacağını yiyecek ve içecekler. İşte bunlara paha biçilemez.

çeviri: Turizmtrend

 Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.
 • 5 stars - 1 reviews
  1 -

  24 Ağustos 2013, Cumartesi 10:12

 • 5 stars - 2 reviews
  2 -

  26 Mayıs 2013, Pazar 15:08

 • 5 stars - 3 reviews
  3 -

  16 Mart 2013, Cumartesi 16:33

 • 7.5 stars - 3 reviews
  2 -

  01 Mart 2013, Cuma 15:56

 • 5 stars - 1 reviews
  1 -

  10 Şubat 2013, Pazar 15:42

 • 5 stars - 1 reviews
  1 -

  15 Kasım 2012, Perşembe 17:46

İlgili Foto Galeriler

Bu Makaleler de İlginizi Çekebilir

Turizm Politikası ana sayfa