Animasyon Nedir?

Tarih : 11.06.2013 Salı Saat : 15:24|Çıktı al

4 / 5 (1 Kişi)
Animasyon Nedir?

Marmaris'e bağlı Armutalan Beldesi Belediye Başkanı Muhammet Ünlü, bir toplantıda, ''İşletmelerde animasyon adı altında maymunluk yapılıyor. Böyle bir şey kültürümüzde yok. Zaten buraya gelen misafirlere de böyle şeylerle rezil oluyoruz" dedi.

Bu makale 2.345 kez okunmuştur

Armutalan Beldesi Belediye Başkanı Muhammet Ünlü'nün, beldede faaliyet gösteren bar, restoran ve kafelerin işletmecileriyle yaptığı bir toplantıda, Türk kültürüne uygun animasyon faaliyetlerinde bulunulmasını isteyerek, "İşletmelerde animasyon adı altında maymunluk yapılıyor. Böyle bir şey kültürümüzde yok. Zaten buraya gelen misafirlere de böyle şeylerle rezil oluyoruz" demesi polemik konusu oldu. Ünlü'nün animasyon gösterilerinde Türk kültürünü tanıtan faaliyetlere ağırlık verilmesini isteyerek, işletmecilerden çalışanlarını bu konuda uyarmalarını istemesi tartışma yarattı.


İşte görüşler...


'Sorunun kaynağı eğitim, animasyon okulu açılmalı'

Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği Başkanı Kerem KÖFTEOĞLU:


Türkiye'yi turizmde örnek olan ülkelerden biri Tunus'tur. Tunus'ta, animasyon okulu açıldı ve Türkiye'de büyük tatil köylerinde, kaliteli program yapanların büyük kısmı Tunus'taki animasyon okulunda yetişmiş insanlardan oluşmaya başladı. Başkan Ünlü'nün söylediğine katılıyorum. Türkiye'de 'animasyon' adı altında eğitimsiz kişiler tarafından hiçbir şey anlatmayan gösteriler yapılıyor. Bence sorunun temelinde eğitim yatıyor. Özel sektörün çabasıyla bir animasyon okulu açılmalı, bu okulda yetişenlerin önemli kısmı otellerde kaliteli gösteri yapacak şekilde eğitim almalılar. Sanatçılar da bu gençlerin yetişmesi için bu okullarda ders vermeli. Şu an Türkiye'de animasyonun doğru dürüst bir eğitimi yok, böyle olunca da ortada bir standart olmuyor.


'Ucuza acemi personel çalıştırılıyor'

Animatör Şefi Vahap ÖZTÜRK:


Belediye Başkanı Muhammet Ünlü çok doğru demiş. Özellikle Alanya, Kemer bölgelerinde tamamen maymunluk yapılıyor. Animatörlere yeterli ücret verilmiyor, sigorta yapılmıyor. Sonuçta acemi animatörler, kaliteli gösteriler sunamıyor. Bence Türk turizminde yapılan animasyonların yüzde 80'i çok kalitesiz, kelimenin tam anlamıyla maymunluk yapılıyor. Bu durumdan gelen misafir de, çalışan da rahatsız oluyor. Otele ya da tatil köyüne gelen misafir, kaliteli hizmet alamıyor. Çalışan da, daha iyi şartlarda iş bulamadığı için mecburen o kalitesizliği sürdürüyor, çalışmaya devam ediyor.


'Oteller fiyat kırıyor, kalite düşüyor'

Organizasyon firması sahibi Genco TUNCAY:


Ekibe gereken değer verilmediği zaman, tabi ki sapmalar oluyor. Bence animasyon taşeronluğu işini sonlandırmak lazım. Animasyonu dışardan yapan taşeronlar var. Oteller, bunları birbirine çarpıştırarak fiyat kırıyor ve kanunların belirlediği rakamların altında ücretler ortaya çıkıyor. Bu insanlar çok fazla kanun bilmedikleri için de iş saçma sapan yönlere gidiyor.


Animasyonda kalitenin düşmesinin tek müsebbibi, otel müdürlerinin fiyatları düşürmeye çalışması. Ticaret olarak bakıyorlar ama sonucun nereye doğru gittiğinin farkında değiller. Kaliteyi kaybediyoruz, misafirin Türkiye hakkında bilgisi olmadan fikri oluyor, reel bir bilgi verilemiyor. Kaliteli bir sunum yapılamıyor. En önemlisi, misafire kaliteli sunum yapmaktır. Bu nedenle oteller animasyonu kendi bünyelerinde yapmalılar.

''Maymunluksa, ben böyle maymunluk yapmaya razıyım''
Eğlence Müdürü Merih PASTUTMAZ:


BİZ ülkemize gelen misafirlere Türk kültürünü aşılamak için özel günler düzenliyoruz. 'Türk geceleri' düzenlemek haricinde sabah saatlerinden itibaren tüm gün Türk mutfağını tanıtıyoruz. Bunu sadece halay gösterisi olarak sunmuyoruz. Ayrıca otel içinde de Türkçe müzikler çalıyoruz.

Ülkemize gelen turistlere, Türkiye'nin 7 bölgesindeki danslarından örnekler sunuyoruz. Bizim şov grupları, televizyona çıkacak kalitede şov gösterileri sunarlar. Yaptığımız müzikallerin, gösterilerin hepsi orjinal dekor ve kostümlerle yapılır. Eğer bu maymunluksa ben böyle maymunluk yapmaya razıyım. Bunu söylemek büyük bir gaflet, çok talihsiz bir açıklama bu. Pek çok meslektaşım bu tepkiyi dile getirecektir.
 

'Maymunluk değil müşteri eğlendirmektir'

TUROB Başkanı Timur BAYINDIR:


KENDİSİ ayıp etmiş. Animasyon, animasyondur. Beyefendi animasyonu 'maymunluk' olarak ifade ediyorsa, öyle kabul etsin. Bu maymunluk değil, müşterileri eğlendirmektir. Animasyon olmazsa müşteriler o otelde kalmaz, başka otellere giderler. Bence yanlış ve talihsiz bir açıklama. Ayrıca başkanın işletmcilerden çalışanlarını bu konuda uyarmasını istemesi de daha büyük bir talihsizlik. Şovlar sadece bizim kültürümüzü yansıtmaz, başka kültürleri de yansıtabilir. Nitekim Rusya'dan birçok şovcu getiriyoruz, özel animasyon ekipleri kuruluyor. Animatörler, bizim kültürümüzü gösterecekler diye bir mecburiyet yok.


'Harcanan emeğe 'maymunluk' demek yanlış'

Organizasyon firması sahibi Turgay KINDAM:


Belediye başkanının yaptığı açıklama kendisini bağlar. Otellerde yapılan animasyon düzeyleri bütçelerine göre farklı olabilir. Animasyon kelime anlamıyla 'Hareketlendirme, canlandırma' demektir. Başkanın haklı olduğu taraf şudur, ülkemize gelen kişilere kendimizi anlatmamız lazım. Ama bu yapılırken de orada harcanan emeğe 'maymunluk' demek yanlış olur.


Orada bir emek sarf ediliyor, o emeği başkan maymunluk olarak nitelendiriyorsa o kendi sorunu. Ne derece kaliteli iş yapılıyor, o tartışılır. Animasyonda amaç, hem eğlendirmek, hem tesis, yakın çevre ve ülke hakkında bilgi aktarmaktır. Ama siz o konuda insanları eğitmezseniz, bunun sonucunda o iş kalitesizleşmeye başlayacaktır. (HT)

Kullanıcı yorumları

Henüz yorum yapılmamış.


Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.
İlgili Foto Galeriler

Bu Makaleler de İlginizi Çekebilir

Özel Turizm Dosyaları ana sayfa