Yenikapı İstanbul'un Yeni Miting ve Gösteri Alanı

Tarih : 23.06.2012 Cumartesi Saat : 10:20|Çıktı al

5 / 5 (1 Kişi)
Yenikapı İstanbulun Yeni Miting ve Gösteri Alanı

İBB, Yenikapı’da 800 bin ile 1 milyon kişi kapasiteli miting, konser, festival, fuar alanı olarak kullanılacak büyük bir gösteri alanı oluşturulacağını açıkladı. Yenikapı Yeni Meydanı olarak duyurulan proje, "Taksim Meydanı gösterilere kapanacak mı?" sorusunu da akla getirdi.

Bu makale 1.436 kez okunmuştur

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre Yenikapı’da 1 milyon kişiye hizmet verilebilecek bir meydan yapılacak. Meydanın altında, 2.5 milyon nüfusun atıksuyunun arıtılacağı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi kurulacak. Projede miting, konser, festival veya fuar alanı olarak kullanılmak üzere 700.000 ila 1.000.000 kişilik mekan yeralıyor.

İlk etapta 1.976 metre anroşmanın yapılacağı, I. Etap Anroşman inşaatı ile start alacak. Proje kapsamında yapılacak çalışma ile; 

- 800.000 Kişilik Miting Alanı

- 2.200 Araç Kapasiteli Açık Otopark Alanı

- 760 Otobüs Kapasiteli Açık Otopark Alanı yapılacak. 

Proje Neleri Kapsıyor? 

Projede miting, konser, festival veya fuar alanı olarak kullanılmak üzere 700.000 ila 1.000.000 kişilik mekan ayrıldı. Otoparkların yanı sıra sahne, sağlık, idari ve güvenlik birimleri, kafe, büfe, restoran, sergi alanları, ahşap iskeleler ve engelli locaları da planlandı. Çalışmaya başlanmak için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı –Mekansal Planlama Genel Müdürlüğünün son onayı bekleniyor. 

Belediyenin yaptığı açıklamaya göre yeni meydan İstanbul’un merkezine yakın, ulaşım bağlantıları çok yönlü ve güçlü olan, farklı ulaşım imkanları ile (denizyolu, karayolu, metro, hafif raylı sistemler, havaalanı bağlantısı olan) toplanmanın ve dağılmanın hızlı ve konforlu bir şekilde gerçekleştirilmesine imkan verecek.

Alanda yapılması tasarlanan resmi kutlamalar,miting ve gösterilere aynı zaman diliminde yoğun olarak katılacak kullanıcıların fonksiyonel ihtiyaçlarına cevap verebilecek.

Kaynak:tuyed.org.tr 

Kullanıcı yorumları

Henüz yorum yapılmamış.


Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.
İlgili Video Galeriler

Bu Makaleler de İlginizi Çekebilir

Turizm Yatırımları ana sayfa