Lyon

Tarih : 22.07.2012 Pazar Saat : 13:36|Çıktı al

5 / 5 (2 Kişi)
Lyon

Fransa'nın batısının orta kesimlerinde yer alan Lyon, batıdan Fourviere, kuzeyden Croix-Rousse dağlarıyla çevrili olup Rhone ve Saone nehirleri üzerine yerleşmiş bir kenttir. Ülkenin en kalabalık ikinci metropolü olan Lyon, aynı zamanda Fransa'nın Paris'ten sonra ikinci büyük iş merkezidir. Tekstil, mühendislik, ecza ve sağlık sektöründe uluslararası üne sahiptir. Dünyanın başlıca ipek üretim merkezi Lyon, modanın önemli merkezlerinden biridir.

Bu makale 2.473 kez okunmuştur

Gezilebilecek Yerler


Lion, zengin mutfağı, futbol takımı ve ipek endüstrisine başkentlik yapan semtleriyle dünya çapında bir üne sahiptir. Öte yandan, Fransa'nın Rönesans döneminden kalma Eski Lion (Old Lyon)'un sahip olduğu mimariler, Rhone ve Saone nehirlerinin kent merkezine yakın bir noktada birleşerek oluşturduğu Presqu’ile yarımadası, bu nehirlerin kente kazandırdığı yaşam biçimleri ve çok sayıda müzenin kentteki varlığı Lion'un büyüsüne büyü katmaktadır.


Fourviere'de yer alan Fourviere Notre Dame Basilikası (Basilique de Notre Dame de Fourviere), 1872 ve 1896 yılları arasında inşa edilmiştir. Burada mozaikler ve renkli camlar bulunur.


Fourviere'nin eteğinde bulunan Saint-Jean Katedrali, 12. ve 15. yüzyıllar arasında kurulmuştur. Bu kilise Roma mimarisinden Gotik mimariye geçişi yansıtır.


1617 yılında kurulan Tinity Kilisesi (Chapelle de la Trinite), geçmişten bugüne taşınan en önemli Barok eserlerden biridir.


Place Bellecour (Bellecour Meydanı), Avrupa'nın en büyük ve sakin meydanlarından biridir. Meydanın ortasında Kral XIV. Louis'in heykeli bulunmaktadır.


Lion, sergi merkezlerinden biridir. Bu kültür hazinesi kentte çok sayıda müze bulunur. Kent merkezinde yer alan Güzel Sanatlar Müzesi (Musée des Beaux-Arts), Eski Yunan ve Mısır sanatlarına, Orta Çağ'a ait heykel ve tablolara, çağdaş çalışmalara ev sahipliği yapar. Fourviere'nin arkeolojik bölümünde yer alan Gallo-Roma Uygarlığı Müzesi (Musée de la Civilisation Gallo-Romaine), yeraltı pasajlarıyla birbirine bağlı çok sayıda sergiyi bünyesinde barındırır. Rhone-Alphes bölgesinde heykeller, mozaikler ve diğer birçok arkeolojik kalıntılardan oluşan muhteşem bir koleksiyon bulacaksınız.

Kültür ve Eğlence


Kültür, Lyon'u özel ve önemli kılan unsurlardan biridir. Kent, parlak ve canlı bir kültüre sahiptir. Kentin dünyadaki ününe katkıda bulunan sahne sanatları merkezlerinin yanı sıra Lyon, kültürel yaratıcılık ve yenilik kentidir. Müzik, dans, tiyatro, sergiler, festivaller ve diğer kültürel değerler kentin zengin kültürünün en önemli unsurlarındandır.


Klasik çalışmalardan çağdaş yapımlara, Lyon'da her türlü sahne sanatına rastlamanız mümkün. Kent merkezinde yer alan Célestins Tiyatrosu (Théâtre des Célestins), Lion'un en eski dram performansları merkezidir. Villeurbane'nin mekezinde yer alan Ulusal Popüler Tiyatrosu (Théâtre National Populaire), kültürün ve tiyatronun merkezi bir yapıdan kurtulması açısından tarihi önemi büyük bir kurtuluştur. Burada sahnelenen performanslar daha çok yaratıcı yapımlardan oluşur.


Opera Evi'ndeki Opera Orkestrası ve Oditoryum'da bulunan Ulusal Orkestra, dünyaca ünlü sahne sanatları merkezleridir. 1993 yılında kurulan Lyon Ulusal Opera Binası, en görkemli tiyatro mimarilerinden biridir. Çağdaş danslar sahneleyen Lyon Opera ve Balesi, en iyi performanslarını burada sahneye koyar. Caz, senfoni ve dünya müziği konserleri bu harikulade mimari yapının çatısı altında sahnelenmektedir.


Lyon'da yıl boyunca çok sayıda festival düzenlenir. Biennial Dansı (Eylül), orijinal kareografik bir etkinlik olmakla beraber ayrı yerlerde toplam 160 performansın ortaya konduğu bir festivaldir. L'Original Festivali (Mart-Nisan), uluslararası bir hip-hop festivalidir. Tout l’monde Dehors Festivali, yaz boyunca kentin her tarafında kutlananan ve insanların sokakları doldurduğu bir etkinliktir.


Nehir gezintileri, Lyon eğlence yaşamının en önemli yönlerindendir. Rhone ve Saone nehirlerinde harikulade bir şehir gezintisi sizleri bekliyor. Lyon kent botları, Nisan ve Ekim ayları arasında kentin gelişmiş bölgelerine turlar düzenlemektedir. Kentte çok sayıda spor merkezi bulunur. Yüzme havuzları, buz pateni alanları, paten kaymak için parklar, jimnastik salonları gibi imkanlar kentte çok sayıda sportif faaliyete imkan tanımaktadır.


Lyon gece hayatı, çok sayıda eğlence mekanının varlığı ve eğlence alternatiflerinin sınırsızlığıyla ön plana çıkar. Kent; Vieux Lyon, Saone Nehri boyunca uzanan caddeler, Presqu’île ve Croix gibi görkemli ve büyüleyici mekanlarla dolup taşar. Kentin birçok bölümünde gece eğlencesinin sunduğu sınırsız alternatifler bulabilirsiniz.

Yeme İçme


Lyon, yüzyıllar boyu dünyanın gastronomi başkenti olmuştur. Lion mutfağı, kaliteli ve lezzetli tatlar krallığıdır. Bu durum kentin kaliteli üretim yapılan verimli topraklarının doğal bir sonucudur. Fronze Bölgesi ile Rhone Vadisi'nin lezzetli meyveleri ve sebzeleri, Savoy Gölü'nün benzersiz balığı, Bresse ve Charolais'de bulunan tarım alanları, Dombes av eti, bereketli topraklar ve zengin mufak ürünleri hünerli kent mutfağında baş rolü oynayan unsurlardır.


Bazı yerel lezzetler;


Domuz eti ürünleri ve Cervelle de Canuts (otlu yumuşak peynir), petit salé (mercimekli jambon), kızartılmış ördek yağı, Lyon salatası, tablier de sapeur (işkembe), quenelles dumplings (balık, tere yağı ve irmik karışımı), siyah pudding, andouillette (sos), paillasson (kızartılmış patates püresi)...


Lyon, tadına doyamayacağınız lezzetli şarapları ile bilinir. Beaujolais, Côteaux du Lyonnais ve Côtes du Rhone bölgelerindeki üzüm bağları, kentin kaliteli şaraplarının üretildiği en önemli yerlerdir.

Alışveriş


Lyon, alışveriş severlerin cennetidir. Alışveriş, kenteki sanatsal yaşamın en önemli parçalarından biridir. Antikalar, yerel el eşyaları ve ipek eşyalar kentin başlıca yerel ürünlerindendir.


Carré d’Or ilçesindeki Bellecour Meydanı ile Cordeliersis arasında yaklaşık 70 lüks alışveriş merkezi bulunmaktadır. Rue Victor Hugo ve Rue de la République'de bulunan yayalara özel cadde, Avrupa'daki benzerlerinin en büyüğüdür. Çok sayıda bayi bulacaksınız burada. Rue Auguste Comte ilçesi, antikalar, sanat ve dekorasyon eşyaları ile ön plana çıkar. Burada bulunan yüzü aşkın mağaza kente özgü sanatsal ürünlerin satışını yapmaktadır.


Kentte 650'nin üzerinde antika satılan dükkan bulunmaktadır. Auguste Comte ilçesi ve Villeurbanne Pazarı, antika ve süs eşyaları bulabileceğiniz en önemli yerlerdir. 

Kullanıcı yorumları

Henüz yorum yapılmamış.


Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.
İlgili Foto Galeriler
İlgili Video Galeriler

Bu Makaleler de İlginizi Çekebilir

Dünya ana sayfa
 • Aşk-ı TurizmcilikAşk-ı Turizmcilik
  16 Ağustos 2012 Perşembe 11:35
 • PortoPorto
  01 Ağustos 2012 Çarşamba 12:25
 • OsakaOsaka
  31 Temmuz 2012 Salı 15:15
 • NiceNice
  28 Temmuz 2012 Cumartesi 13:44
 • NahçıvanNahçıvan
  25 Temmuz 2012 Çarşamba 17:15
 • NairobiNairobi
  25 Temmuz 2012 Çarşamba 14:16
 • MaltaMalta
  23 Temmuz 2012 Pazartesi 14:13
 • LvivLviv
  22 Temmuz 2012 Pazar 14:14
 • KuveytKuveyt
  17 Temmuz 2012 Salı 13:49
 • KişinevKişinev
  17 Temmuz 2012 Salı 11:48