İngiltere'de Kriket Sporu

Tarih : 21.06.2012 Perşembe Saat : 11:06|Çıktı al

4 / 5 (1 Kişi)
İngilterede Kriket Sporu

Dünyada birçok kişi “kriket” sporuna ilk kez “Alice Harikalar Diyarında” adlı masal kitabında rastlamıştır.

Bu makale 2.783 kez okunmuştur

Kriket ve İngiltere

Masalda; sihirli yiyecekler, nargile içen tırtıl, konuşan kedi, yumurta adam gibi sıra dışı kahramanlarla birlikte kötü kalpli Kupa Kraliçesi’nin tertip ettiği turnuvada kriket oynayan flamingolar vardır. Kitabın sahibi İngiliz yazar Lewis Carroll aynı zamanda matematik profesörüdür ve kitaplarının arka planında mantık ve matematik kavramları vardır; tıpkı krikette olduğu gibi.

İngiltere, Avustralya, Hindistan, Güney Afrika ve diğer Britanya Uluslar Topluluğu ülkelerinde en sevilen spor olan kriket; ırkı, yaşı ve sosyal sınıfı ne olursa olsun pek çok kişi tarafından oynanır ve seyredilir.

Krikete tutku ve heyecanla bağlanan kadınlar ve çocuklar için de ligler bulunmaktadır. Dört yılda bir düzenlenen Kriket Dünya Kupası dünyadaki en itibarlı kriket şampiyonasıdır.

Nasıl Oynanır?

11'er kişilik iki takım arasında en az 155 x 135 metrelik oval ya da yuvarlak yeşil bir alanda top ve sopayla oynanan kriket, altı atışlık serilerden oluşan iki devrede oynanır. Krikette, vuran takımın amacı, rakip takımın kalesini devirmek, karşılayan takımın amacı ise koşan oyuncuları engelleyerek, oyun dışı kalmalarını sağlamaktır.

Oyun başlarken, takımların vurucuları her iki kalede yerlerini alır. Vurucular oyundan çıkınca onların yerini alacak takımın öbür oyuncuları hazırda bekler. Karşı takımdan bir top yuvarlayıcı, kaleye topu yuvarlar. Öbür oyuncular kaleyi savunan vurucunun vurduğu topu tutup kaleye atmak için alana dağılır.

Birinci devrede kaleleri savunan takım, ikinci devrede kalelere top atar. Devre sonunda yer değiştiren top yuvarlayıcı attığı topla kaledeki çubukları düşürüp, kaleyi savunan vurucuyu oyundan çıkarmaya çalışır. Vurucu, kaleye atılan topa sopa ile vurarak topu uzaklaşırken, vurucular sayı kazanmak için kaleler arasında koşarak gidip gelirler. Her gidişte takım bir sayı kazanır. Vurulan top oyun alanı dışına çıkarsa altı sayı kazanılır.

Top yuvarlayan takımın savunma oyuncuları, vurucunun uzaklaştırdığı topu yakalayıp kaleye atarak vurucuları oyundan çıkarmaya çalışır. Hatalı davranışlar; yuvarlanan topun kaledeki çubukları düşürmesi, alan savunma oyuncularından birinin vurulan topu tutması, vurucular kaleler arasında koşarken topun kaleye atılıp çubukları düşürmesi, vurucunun topa elle dokunması gibi durumlardır.

Bu durumda vurucu oyundan çıkarılır ve takımından başka bir oyuncu vurucu olur. 11 oyuncudan 10'u oyundan çıkarsa devre tamamlanır.

Malzemeler

Topa vurulan bölümü tahtadan yapılan, bir yanı düz arkası yuvarlak ve ortalama 96.5 santim olan kriket sopasına bat denir. Kriket sopaları oyuncunun isteğine göre çeşitli ağırlıklarda olabilir ve ortalama ağırlığı 1 kg civarındadır. Mantardan yapılan ve kırmızı deriyle kaplı topun ağırlığı ise yaklaşık 155 gr ve çevresi de yaklaşık 23 santimdir. Koruyucu donanımlar; plastik ya da metal bir karın koruyucu, pamuklu bacak koruyucusu, eldiven ve siperlikli kasklardır.

Tarihi

13. yy’ da İngiltere’de oynanmaya başlandığı düşünülen kriketin ortaya çıkış tarihi ve yeri kesin olarak bilinmemektedir. İngiltere’de, bir Londra takımı ile bir kent takımı arasındaki karşılaşmayla 1719 yılında “İngiltere Ulusal Kriket Ligi” başlamıştır.

1744 yılında oyunun kuralları belirlenen kriketin, dünya çapında yönetici kuruluşu olan Marylbone Kriket Kulübü,1787 yılında kurulmuştur.

Kriket’in Hindistan, Pakistan, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Batı Hint Adaları'nda yayılması ise İngiltere’nin sömürgeciliği sırasında gerçekleşmiştir. 1900 yılında ilk ve son kez Olimpiyat oyunlarında yer almıştır. O yıl olimpiyat şampiyonu ise Fransız Kriket takımı olmuştur.

Türkiye’de Kriket

Kriket Türkiye’ye ilk kez İngiliz Imogen gemisi tarafından getirilmiş ve I. Dünya Savaşı öncesinde, ilk kez Beykoz Çayırı'nda yine İngilizler tarafından oynanmıştır. Gözle kavrama, güç ve hız yetenekleri gerektiren kriket, Türkiye’de ilk kez Fenerbahçeliler tarafından oynanmıştır.

1910-1914 yılları arasında Union Kulüp sahasında İngilizlerin antrenmanını izleyen Fenerbahçeliler, spor malzemeleri alarak çalışmaya başlamış, takım kurmuş ve bu sporda başarılı olmuşlardır. Ancak I. Dünya Savaşı’nın başlaması ve İngiliz kulüplerinin kapanmasıyla kriket Türkiye’de unutulan sporlar arasına girmiştir.

Nerede oynanır?

İngiltere’de 721 tane kriket kulübü bulunmaktadır. İçlerinde en iyilerinden bir tanesi Oxford Criket Club’dır. Kulübe girebilmek için üye olmanız gerekiyor ama üyeliğinizi internet üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. Üye olmadan da kriket maçlarını keyifle izleyebilir, sporun inceliklerini görebilirsiniz.

Kaynak : www.maximiles.com.trYorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.
  • 0 -

    15 Ocak 2013, Salı 20:48

İlgili Foto Galeriler
İlgili Video Galeriler

Bu Makaleler de İlginizi Çekebilir

Spor Turizmi ana sayfa